dzien-wodoru.jpg

Piknik naukowo-rodzinny w krośnieńskiej Naftówce

8 sierpnia 2021 r. w krośnieńskiej Naftówce odbył się piknik rodzinno-naukowy pt. "Dzień Wodoru w Naftówce". Celem tego wydarzenia było budowanie świadomości na temat rynku wodoru w Polsce i na świecie oraz zaprezentowanie jego wszechstronnych zastosowań w życiu codziennym. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Dyrektor szkoły Pani Joanna Kubit. Swoją przemową zaszczycił uczestników Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Rozwoju - Arkadiusz Sekściński. Wśród gości nie zabrakło m.in. Prezydenta Miasta Krosno – Bronisława Barana, Prorektora Politechniki Rzeszowskiej - Jarosława Sępa, a także licznie zaproszonych przedstawicieli świata nauki, branży wydobywczej, instytucji państwowych, urzędów państwowych oraz Exalo Drilling S.A. Na terenie szkoły swoje ekspozycje zaprezentowali wspierający Szkołę Naftową w Krośnie sponsorzy i partnerzy tacy, jak: Orlen, PGNiG, Exalo, Polska Spółka Gazownictwa, GGT Solutions, PeBeKa czy Politechnika Rzeszowska, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce i wielu innych.

Podczas pikniku odbyło się wiele ciekawych pokazów i eksperymentów naukowych przygotowanych przez uczniów popularnej w regionie Naftówki, studentów Politechniki Rzeszowskiej oraz Podkarpackiego Centrum  Nauki – Łukasiewicz, które nie tylko bawiły, ale też dostarczyły nowej wiedzy zarówno młodym jak i starszym uczestnikom. Piknik był także okazją do zaprezentowania szerokiemu gronu odwiedzających możliwości kształcenia w krośnieńskiej Naftówce i na Politechnice Rzeszowskiej, a także wskazania kierunków rozwoju zawodowego dla absolwentów szkoły. Dziś to ważny aspekt pod względem coraz dynamiczniej się rozwijającego rynku wodoru, nie tylko w Polsce. Wodór to paliwo przyszłości, a młodzi ludzie rozpoczynający swoją karierę w branży wodoru mogą liczyć na ciekawą i rozwojową pracę. Uczestnicy wydarzenia mogli także wziąć udział w wykładach prowadzonych m.in. przez Koło Naukowe Politechniki Rzeszowskiej i Fundację Kierunkowskaz.

Piknik, jak powiedziała Pani Joanna Kubit, to połączenie trzech ważnych aspektów: edukacji, świata przemysłu i otoczenia społecznego. Dlatego poza częścią pokazów i eksperymentów, uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z wielu innych atrakcji.  Wewnątrz budynku można było obejrzeć wystawę geologiczną pt. „Skarby ziemi”, a w sali gimnastycznej znalazły miejsce stanowiska z symulatorami lotu i jazdy, stanowiska z goglami VR 3D i innymi atrakcjami przybliżającymi zasady działania urządzeń czy ludzkiego mózgu.

Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników. Dzieci mogły m.in. poskakać na dmuchanych atrakcjach, przejechać się samochodem elektrycznym, obejrzeć pod mikroskopem minerały, popatrzeć przez teleskop na słońce, skorzystać z symulatorów, obejrzeć motoszybowiec i bolid, poznać sprzęt specjalistycznej jednostki Państwowej Straży Pożarnej czy wziąć udział w konkursie plastycznym.

Na zakończenie niedzielnego pikniku wręczono nagrody dla autorów najpiękniejszych prac rysunkowych, a swoje występy wokalne zaprezentowała utalentowana krośnieńska młodzież.